KEMERBURGAZ VE GÖKTÜRK'ÜN GENÇLERİYLE BİR ARAYA GELDİK

6.2.2019

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, gençlerle buluşmaya devam ediyor.
 
AK Parti Eyüpsultan Gençlik Kolları'nın organize ettiği 'Gençlik, Deniz Abisi ile Buluşuyor’ isimli programda, Başkan Adayı Deniz Köken, Kemerburgaz ve Göktürk mahallelerinden gençlerle bir araya gelerek sohbet etti.
 
Göktürk Gençlik ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen buluşmada gençlerle  buluşan Köken, Eyüpsultanlı gençlerle fikir alışverişinde bulundu, onlardan gelen soruları da yanıtladı.
 
Gerçekleşen programa, AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken’in yanı sıra, AK Parti Eyüpsultan Gençlik Kolları Başkanı Cihat Biradlı, Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeleri, Gençlik Kolları mahalle temsilcileri ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.
 
"TARİHTEN DERS ALMAMIZ LAZIM"
 
Gençlik Kollarının hazırladığı kısa belgesel filmden sonra konuşmasına başlayan AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Köken, şöyle konuştu:
 
"Biz niye bu kadar mücadele ediyoruz. Bu işin içinde gençler niye var. Biz niye varız. Bunu kendimize soruyor olmamız lazım. Bunu geniş perspektiften düşünüyor olmamız lazım. Bu ülkede çok büyük bedeller ödendi. Biz burada oturalım diye insanlar hayatlarını verdiler. Bu ülkede Cumhurbaşkanı sadece şiir okudu diye hapse atıldı. Hayatından 4 ayını çaldılar. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu 7 yıl cezaevinde kaldı. 7 yıl sonra özür dilediler. Çocukları 7 yıl babalarını görmediler. Kimse bunlardan hesap sormadı. 
 
AK Parti hareketi bunlar bir daha yaşanmasın diye ortaya çıktı. Kimse haksız yere hapse atılmasın diye çıktı. 28 Şubat'ı gördük. 12 Eylül'ü gördük. Hepsinin sonunda bu ülkenin 20 yıl, 30 yıl daha geriye gitmesine sebep oldular. En son yine aynısını yaptılar. 15 Temmuz'u yaşadık. 15 Temmuz niye olduyu bizim düşünmemiz lazım. Eğer 15 Temmuz'u iyi anlayamazsak bundan sonra yine yaşarız. 
 
Eskiden her 10 yılda bir ihtilal olurdu bu ülkede. Babalarınızın gençlik dönemlerinde. 60, 70, 80, 96 yılında 28 Şubat'ı yaptılar. 28 Şubat çok ciddi kaoslara sebep oldu. 28 Şubat'ı iyi okuyamadığımız için 15 Temmuz'u yaşadık. Çünkü ordunun içine sızma harekatı 28 Şubat'ta olmuştur. Bütün görevden alınan ordu mensubu FETÖ'cülerin ağırlığı 97 ve 98'de girmişlerdir. 28 Şubat'ı iyi anlasaydık, 15 Temmuz'da bu kadar şehit vermezdik."
 
"ÇAĞIN ÖTESİNDE DÜŞÜNEN BİR NESİL YETİŞTİRMELİYİZ"
 
Genç kavramını doğru anlamamız lazım. Fatih İstanbul'u fethettiğinde 21 yaşındaydı diyen Deniz Köken sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Allah bizi şerefli bir mahluk olarak yaratmıştır. Bunu asla unutmamamız lazım. Benden bir şey olmaz. Bizi kimse dinlemez gibi düşünceleri unutun. Necip Fazıl ne diyor? 'Zaman bendedir ve mekan bana emanettir' Benim olmadığım yerde kimse yoktur. Kim var dendiğinde ben varım diyen bir gençlik diye de tanımını böyle yapmış. 
 
Bu akşam için ben gelmesem de olur. Beni kimse fark etmez. Arada kaynarız demediniz. Bu çok önemli bir şey. Dijital çağa bizi gençler ve çocuklar taşıyacaklar. Orta kuşak üzerinden dijital çağı yakalayamazsınız. Yapay zeka dönemine geldik. Yapay zeka, çağın ötesinde düşünen, çağın ötesinde eğitim alan, çağın ötesinde bize ne lazım diye düşünen bir nesil ancak bize yapay zekada bir şey ortaya koyabilirler. 
 
Ülkemize döviz sokarlar. Bizim o yüzden gençlerle yakından ilgileniyor olmamız lazım. Eyüpsultan'ın nüfusunun yüzde 50'si neredeyse 25 yaşın altında. Bu çok ciddi bir potansiyel."
 
"UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ETMELİYİZ"
 
Gençlik için uyuşturucunun çok ciddi bir tehdit olduğunu ifade eden Köken, şu ifadeler ile devam etti:
 
"Çok ciddi bir problemimiz var. Uyuşturucu. Önemli bir mesele haline gelmeye başladı. Bu da bizim sorumluluğumuzda aslında. Ne kadar çok kişiye ulaşırsak o kadar çok kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmış oluruz.  
 
Terör tehlikesi kadar büyük bir tehlikedir uyuşturucu. Bu belayı nasıl geriletiriz, gençlik harekatı olarak bunun mücadelesini vermemiz lazım. Gençlik teşkilatını bu konuyla ilgili eğitimden geçirmemiz lazım. Spor salonları ve kitap cafelerle gençlerimizi beslememiz lazım. Kütüphanelerimizin sayısını arttırmamız lazım."

"EMEK HARCAYARAK BİLGİ SAHİBİ OLUNUR"
 
Sosyal medya üzerinden bilgi sahibi olunamayacağı vurgusu yapan Köken, sözlerine şöyle son verdi:
 
"Sosyal medya üzerinden sadece haber sahibi olabiliriz. Bilgi emek ister. Bilgi araştırma ister. Araştırma yapmadan öğrendiğiniz hiç bir şey aklınızda kalmaz. Kitapla bağınızın kesilmemesi lazım.  Şehir Planlamacısı oldunuz. Kopya mimariler değil, kendi mimarinizi yaratacaksınız. Özgün olacaksınız. 
 
400 yıl önceki mimari yapının aynısını yapmayın. O zaman ihtişamlıydı o yapı. Kopya mimari yok.  Mimar Sinan her bir eserinde önceki eserini kopya etmemiştir. Hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır. Yeni bir şaheser yapabilir miyim. Bunun mücadelesi vardır."
 
AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken konuşmasının ardından, Gençlik kollarının düzenlediği mahalleler arası futbol turnuvasında şampiyon olan Kemerburgaz futbol takımına kupasını ve forma hediyelerini verdi.