ESENTEPELİLERLE BULUŞTUK

13.3.2019

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, Sinop Ayvancık ve Ayvancık’ı Sevenler Derneği’nde vatandaşlarla bir araya gelerek, sorunları dinledi.
 
Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, Esentepe Mahallesinde Sinop Ayancık ve Ayancık’ı Sevenler Derneği’nde vatandaşlarla buluştu. Dernek binasında vatandaşların yoğun katılım gösterdiği buluşmada, Başkan Adayı Köken, gençlerin, kadınların ve yaşlıların sorunlarını dinledi. 
 
Mahallelinin genel olarak yaşadığı problemleri dinleyen Köken, sorunlara ilişkin çözümlerini vatandaşlarla paylaştı.
 
Sinop Ayancık ve Ayancık’ı Sevenler Derneği’nde gerçekleşen programa, Deniz Köken’in yanı sıra, AK Parti Eyüpsultan Kadın Kolları Başkanı Hatice Yücel, İlçe Kadın Kolları üyeleri, AK Parti Eyüpsultan Belediye Meclis Üyesi Adayları, AK Parti Eyüpsultan İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Esentepe Mahalle Teşkilatı ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Ulaşım ve otopark konusunda sorun yaşadıklarını dile getiren vatandaşlara seslenen Başkan Adayı Deniz Köken, iki üç sene içerisinde ilçeye gelecek tramvay ve metroyla bu sorunu büyük ölçüde çözmeyi hedeflediklerini kaydetti.
 
İlçede işsizliğe ilişkin de görüşlerini açıklayan Köken, şöyle konuştu:
 
“Bundan sonra bu ilçede fabrika kuramayız ama İstanbul Havalimanının bizim sınırlarımızda olması istihdam konusunda bizim için çok önemli. Mahalleler kendi içinde sosyal bir yapıyı nasıl sağlayabilirler, mahallelerin neye ihtiyacı var, biz anket yaptık. Bu mahallede ciddi sorunlarımız var. Özellikle Sakarya ve Esentepe, adları üstünde tepe, o yüzden düz alana ihtiyacımız var. 
 
Biz de şuna karar verdik, bu bölgede orta noktaları bulmamız lazım. Mahallelilerin yürüyerek ulaşabilecekleri, yürüyerek ulaşamazlarsa da, bizim sağlayacağımız imkânlarla akslarda, tesis sayımızı çoğaltmamız gerekiyor. Bu şehirde 120 bin nüfus 20 yaşın altında. Bu çok önemli bir fark, bu farkı mutlaka benim bir yerde istihdam etmem, oyalamam, bir yerde eğitmem lazım. Bunları yapamadığımız zaman bizim mahalledeki huzurumuz kaçmaya başlar.”
 
“METRO VE TRAMVAYLA TRAFİK SORUNUMUZ AZALACAK”
 
İndi bindilerin belli zaman dilimi içerisinde ücretsiz olacağını söyleyen Başkan Adayı Köken, şöyle devam etti:
 
“Benim sitemde paylaştığım sosyal projeler içerisinde en çok tıklanmayı madde bağımlılığı merkezi almış. Bu üzücü bir olay ama benim de toplumun sorunlarına parmak basmam açısından da sorunu iyi irdelediğimi gösteriyor. Toplum neyi istiyor, biz ona bakıyoruz. Bu mahalle neyi istiyor, otopark istiyor, çocuk parkının daha iyileştirilmesini istiyor, mini kültür merkezi istiyor. 
 
Çünkü kurslara gitme oranı az, o yüzden Osmanlı Parkı ile entegrasyonu doğru sağlamamız lazım.  Şimdi Silahtarağa Tüneli açıldı, tramvay da önümüzden, sahil bandından geçecek. Haziran’da yarısı bitiyor, yılsonu da tamamı bitecek. Alibeyköy Sirkeci’ye bağlanacak. Biz bundan sonra ne yapacağız, tramvaya minibüsler yolcu taşıyacaklar. Güzergahlarda düzelmeler olacak. Tramvay hizmete girinceye kadar da ters taşıma işlemini biz sağlayacağız. Eyüpsultan’a gelen metro, üçüncü havalimanına gidecek. 
 
Tramvayla gelen de Eyüpsultan'a kadar gelecek. İki üç sene içinde bunlar hayata geçmiş olacak. İndi bindiler belli zaman dilimi içinde ücretsiz olacak. Yani metrodan indin, deniz otobüsüne bindin, vapura bindin o süre içinde ücret olmayacak. Yani bu indi bindileri de ücretsiz yapacağız. Zaten Avrupa şehirlerinde böyle, bu sirkülasyonu doğru sağlamamız lazım.”
 
“KADINLAR LOKALİNİ KURACAĞIZ”
 
Kahveyi ve camiyi en çok erkeklerin kullandığını ve bu yüzden yer olduğu takdirde her mahallede kadınlar lokalini açacaklarını dile getiren Köken, şu ifadeleri kullandı:
 
“Yer varsa mutlaka kreş ve kültür merkezini hizmete sokacağız. Yer varsa mutlaka kadınlar lokali koymamız lazım. Çünkü kahveyi, camiyi, parkları en çok erkekler kullanıyor. Kadınlar için mahallede vakit geçirebilecekleri, arkadaşlarıyla buluşabilecekleri sosyal alanlar olsun istiyoruz.”