EYÜPSULTAN’DA BULUNAN ERZURUM DERNEKLERİNİ ZİYARET ETTİK

19.3.2019

31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde çalışmalarına ara vermeden devam eden Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, Eyüpsultan'da bulunan Erzurum ilçe ve köy derneklerini ziyaret etti.
 
Cumhur İttifakı Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, daha önce Erzurum’da görev yapması sebebiyle ziyaretlerde yoğun ilgiyle karşılaştı.
 
Mahalle sakinlerinin dertlerini dinleyen, sorularını cevaplayan Deniz Köken projelerini anlattı.
 
Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği buluşmalarda Başkan Adayı Köken, gençlerin, kadınların ve yaşlıların sorunlarını dinledi. Mahallelinin genel olarak yaşadığı problemleri dinleyen Köken, sorunlara ilişkin çözümlerini vatandaşlarla paylaştı.
 
Tapu, ulaşım, okul, işsizlik, hastane ve otopark konusunda sorun yaşadıklarını dile getiren vatandaşlara seslenen Başkan Adayı Köken, iki-üç sene içerisinde ilçeye gelecek tramvay ve metroyla ulaşım sorununu büyük ölçüde çözmeyi hedeflediklerini kaydetti.
 
"Şehirleri artık bilimsel yöntemlerle geleceğe hazırlamalıyız." diyen Deniz Köken, şöyle devam etti:
 
"Planlamamız lazım. Nasıl bir şehir, nasıl bir çevre bırakacağız. Yaşanılabilir nasıl bir şehir kuracağız. Bunun için çalıştaylar düzenlememiz lazım. Biz artık çöp problemi yaşamamalıyız. Avrupa artık çöpü ayrıştırıp çok ciddi enerji sağlıyor. Bilim toplumu olmalıyız. Burada yaşayan insanlar ne kadar mutlu olursa biz o kadar mutlu oluruz. 
 
Nüfusumuzun üçte biri 25 yaşın altında. Yarınlarımızı planlamalıyız. Daha güzel daha yaşanılabilir bir Eyüpsultan için ortak akıl geliştireceğiz. Bu şehirde 120 bin nüfus 20 yaşın altında. 
 
Bu çok önemli bir fark, bu farkı mutlaka benim bir yerde istihdam etmem, oyalamam, bir yerde eğitmem lazım. Bunları yapamadığımız zaman bizim mahalledeki huzurumuz kaçmaya başlar.”
 
“GEÇMİŞİMİZDEN DOĞRU DERSLER ALMAMIZ LAZIM”
 
Konuşmasında imparatorlukların her döneminde yüzyılların sıkıntılı ve sancılı geçtiğini ifade eden Köken, şunları söyledi:
 
“Abdülhamid’in tahttan indirilişi ve ondan sonra gelişen hadiseleri, o kargaşa dönemlerini incelersek son beş altı yılda Türkiye Cumhuriyetinin, AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanımızın üzerine yapılan saldırıların nedenini de anlarız. Bizim geçmişimizden doğru dersler alarak kendimizi daha iyi analiz etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.”
 
Başkan Adayı Köken, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Mahallelerimizi dolaşarak vatandaşlarımızın sorun ve isteklerini dinliyorum. Bu mahalle neyi istiyor, otopark istiyor, çocuk parkının daha iyileştirilmesini istiyor, mini kültür merkezi istiyor. Çocuklarına iş istiyor. Çünkü kurslara gitme oranı az, o yüzden Osmanlı Parkı ile entegrasyonu doğru sağlamamız lazım.
 
Şimdi Silahtar Tüneli açıldı, tramvay da önümüzden, sahil bandından geçecek. Haziran’da yarısı bitiyor, yıl sonu da tamamı bitecek. Alibeyköy Sirkeci’ye bağlanacak. Biz bundan sonra ne yapacağız, tramvaya minibüsler yolcu taşıyacaklar. 
 
Güzergâhlarda düzelmeler olacak. Tramvay hizmete girinceye kadar da ters taşıma işlemini biz sağlayacağız.  Eyüpsultan’a gelen metro, üçüncü havalimanına gidecek. Tramvayla gelen de Eyüpsultan’a kadar gelecek.
 
İki üç sene içinde bunlar hayata geçmiş olacak. İndi bindiler belli zaman dilimi içinde ücretsiz olacak. Yani metrodan indin, deniz otobüsüne bindin, vapura bindin o süre içinde ücret olmayacak. Yani bu indi bindileri de ücretsiz yapacağız. Zaten Avrupa şehirlerinde böyle, bu sirkülasyonu doğru sağlamamız lazım.”
 
Toplantı, soru ve cevap kısmından sonra sona erdi.