MAHMUTBEY-MECİDİYEKÖY METROSUNUN TEST SÜRÜŞLERİNE KATILDIK

21.3.2019

Cumhur İttifakı AK PARTİ Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, İstanbul'un ikinci, Avrupa Yakasının ilk sürücüsüz metrosu Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattının test sürüşlerine katıldı.
 
Test sürüşleri için Tekstilkent İstasyonunda düzenlenen basın toplantısına AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken’in yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, genel sekreter yardımcıları ve daire başkanları katıldı.
 
Toplantıda yaptığı konuşmada bu hattın tek yönlü olarak saatte 70 bin olmak üzere günlük bir milyon yolcu kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Mevlüt Uysal, “Bu hat, toplam 8 ilçemizden geçmekte. İstanbul'umuzun ulaşım akslarına 8 ilçemizi birbirine bağlayan önemli bir hat. Bu yılın son çeyreğinde sonra hizmete girmesi bekleniyor. Mahmutbey-Mecidiyeköy bölümü, 18 kilometre ve 15 istasyondan oluşuyor” dedi.
 
“AVRUPA YAKASINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR FONKSİYONU İCRA EDECEK”
 
Metro hattı sayesinde, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar ilçelerinin birbiriyle bağlantısının sağlanacağını söyleyen Uysal, “Bu ilçelerimizin birbiriyle ulaşımını sağlamakla birlikte komşu ilçelerin yolcu yükünü de alabilecek. Sultangazi ve Başakşehir gibi ilçeleri de bu hat üzerinden yolcu yükünü alması söz konusu. Dolayısıyla burası, Avrupa Yakasında çok önemli bir fonksiyonu icra edecek” şeklinde konuştu.
 
“ULAŞIM ÇALIŞMALARI ÇEVREYE UYUMLU SİSTEMLERDİR”
 
Uysal, bu hattın diğer raylı sistemlerle de bağlantısının sağlanacağını belirtti ve şöyle devam etti: 
 
“İstanbul’un bir ucu Mahmutbey'den diğer ucu olan Sabiha Gökçen Hava Limanına raylı sistemle yolculuk etmek mümkün hale gelecek. Bu iki nokta arasındaki mesafe ise 95 dakikada alınacak. İstanbul'daki trafik sorununda çözümün sağlanması için raylı sistem uzunluğunun bin 100 kilometreye çıkarılması gerekiyor. 
 
21. yüzyıla yaraşır şekilde teknolojiden önemli ölçüde istifade ederek bunu sağlamaya çalışıyoruz. Ulaşım çalışmaları çevreye uyumlu sistemlerdir.”