EYÜPSULTAN ESNAFIYLA BİR ARAYA GELDİK

25.1.2019

AK Parti Eyüpsultan Belediyesi Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, düzenlenen kahvaltıda Eyüpsultan esnafıyla buluştu.

AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkanı Adem Koçyiğit ve AK Parti Eyüpsultan Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Yücel Erence’nin de katıldığı kahvaltıda Deniz Köken projelerinden bahsetti ve esnafın sorularını yanıtladı.

Eyüpsultan esnafının kendisi için çok özel ve önemli olduğunu vurgulayan Deniz Köken, “Daha güzel bir 2023 vizyonunda, 31 Mart 2019’u daha başarılı geçirelim. 2023’te daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir İstanbul, daha güçlü bir Eyüpsultan için birlikte olalım, destek olalım birbirimize diye tekrar yola çıktık” dedi.

Adem Koçyiğit: Eyüpsultan’ı ortak akılla yöneteceğiz

İstanbul’ın kalbi İstanbul’un ruhu olan bir beldede yaşadıklarını ve bu beldede ticaret yaptıklarını vurgulayan AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkanı Adem Koçyiğit, böyle bir beldede yaşamanın da bir sorumluluğu olduğunu ifade etti. Bu sorumluluğu en iyi yerine getiren kişinin burada olduğunu söyleyen Koçyiğit “Deniz Köken, bizim içimizden, bizim semtimizden çıkan biri ve bu semtten çıkan biri olarak yerel yönetimler, belediyecilik anlamında da imzasını atan bir kişi. İnşallah bu minvalde de sizlerden Deniz abimize destek olmanızı istirham ediyoruz. Gerçekten Eyüpsultan için çok önemli projeleri var. Yakın zamanda bunların lansmanını da yapacağız” şeklinde konuştu. Ayrıca Köken’in de ifade ettiği gibi Eyüpsultan’ı ortak akılla yöneteceklerini söyledi ve “Ortak akıl ne demek? Herkesin katılımcı olduğu, herkesin fikrini en iyi şekilde, hür şekilde ifade edebildiği ve görüşlerine değer verildiği bir Eyüpsultan olacak. İnşallah yeni dönemde bunu da sizlerle başaracağız. Sizlerin duaları ve sizlerin destekleriyle başaracağız diyorum” diye konuştu.

Köken: Ne yapabilirizi doğru analiz etmek gerek

Eyüpsultan’ın bir kör düğümü olduğunu ve bu kör düğümün çözülmesi gerektiğini vurgulayan AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan adayı Deniz Köken konuşmasında “Ne yapabiliriz”i doğru analiz etmek gerektiğini ifade etti. Köken “Eyüpsultan sanayi şehri mi, turizm mi, kültür mü, üniversite şehri mi, eğitim şehri mi olur, bunlara kademe kademe bir fonksiyon vermemiz lazım ki bundan sonraki süreci doğru geçirelim. Bir daha aynı sıkıntıları yaşamayalım. Biz bir temel atalım, bu temel üzerinden devam etsin” dedi.

Artık dünyada ülkeler değil şehirler yarışıyor”

Şehircilikte de bazı şeyleri ihmal edip beklettiğimizde geç kalabilme ihtimalimiz olduğunu söyleyen Köken şöyle devam etti: “Ama biz bunu daha önceden önleyebilmek için şehirlerin kalkınması ile ilgili, geleceği ile ilgili master planlar yaparak hem ulaşımın, hem kültürün, hem turizmini, hem kentsel dönüşümünü ayrı ayrı analiz etmeliyiz. Master plan şehrin röntgenini çekmek demek. Şehrin röntgenini çekmemiz lazım ki buradan doğru bir şey bulalım kendimize. Artık dünyada ülkeler değil şehirler yarışıyor. Dünyada bizim muadilimiz şehirler nereler, onlara bakıp onlar neyle kalkınmışlar nereye gelmişler bizim de onlardan ders alıp hayatımıza uygulamamız lazım”.

Şehir bizim vücudumuz gibiyse her uzvumuzdan haberdar olmamız lazım”

Kalkınmanın topyekün olabileceğini söyleyen Köken “O yüzden ‘Nasıl bir Eyüpsultan’la ilgili paneller düzenleyeceğiz, sizlerle gerekirse mini referandum yapacağız. Ne yapılması lazımsa bu şehirle, bu bölgeyle ilgili bunları karşılıklı konuşarak yapmamız lazım. Bilim adamlarını getireceğiz, karşılılı tartışmalar yaptıracağız, sizlere seminerler, konferanslar vereceğiz. Bu merkezdeki insanların hangi dile ihtiyacı varsa, mesleğe yönelik dil kursları açmamız lazım. Eyüpsultan’a gittiğimizde her sorunun çözülüyor olması lazım. Vücudumuzun her uzvundan haberdar olmamız lazım. Şehir bizim vücudumuz gibiyse buradaki bütün sıkıntıları bir anda bir merkezde toplayıp bunu görüyor olmamız lazım. Onun için de akıllı şehir konseptini getirip bu şehri tek merkezden nasıl yönetilebilir burada uygulamaya geçireceğiz. Birlikte hareket edersek burayı kalkındırmamızı çok daha çabuk sağlarız diye düşünüyorum” dedi.

Sultan Center bir spor ve kültür vadisi olsun”

Esnaftan gelen soruları da yanıtlayan Deniz Köken, Sultan Center ile ilgili projelerinin ne olduğu sorusuna burayı kültür merkezi yapma planlarının olduğunu söyledi. Köken sözlerine “Hem Sultan Center’ın kendisi, hem arkasındaki park, hem de Eyüpsultan Stadı’nın içerisindeki kapalı spor salonunu üçlü konseptle çalışıyoruz. Üst katını bin kişilik salon yapayım, alt katını küçük salonlar yapayım ve burası canlı ve yaşayan bir mekan haline gelsin. Orası bir spor ve kültür vadisi olsun diye çalışıyoruz” şeklinde devam etti.

Son olarak, Eyüpsultan’a mutlaka bir İslam Araştırmaları Enstitüsü getirerek buranın bilim, kültür ve turizm şehri yapılması gerektiğini ifade eden Köken “Bilim varsa mecburen bir üniversite desteğiyle olması lazım. Kültür varsa mutlaka kültür aksının doğru ortaya koyulması lazım. Üst ölçekli bir merkez getirmemiz lazım. Bununla ilgili bir çalışmamız da var” dedi.