MERMERCİ ESNAFIYLA KAHVALTIDA BULUŞTUK

1.2.2019

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, Alibeyköy’de düzenlenen kahvaltıda mermerci esnafıyla bir araya geldi.

31 Mart Yerel Seçimleri öncesi saha çalışmalarına ve esnaf buluşmalarına devam eden AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, bu kapsamda düzenlenen kahvaltıda, esnafın sorunlarını dinledi ve görüş alışverişinde bulundu.

AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkanı Adem Koçyiğit’in de katıldığı etkinlikte Köken, üretim noktasında neler yapılabileceği konusunda esnafla ortak istişare ederek iyi çözümler alınacağına inandığını söyledi.

“ŞEHRE ZARAR VERMEDEN ÜRETEN BİR ŞEHİR”

Şehirde iş varsa yerleşimin de olacağını ifade eden Deniz Köken, şöyle devam etti:

“Bir tarafında çocuğu, genci, yaşlısı, kadını ve engellisinin rahat yaşam sürebildiği, bir tarafında da üreten bir şehir olmalı. Şehre zarar vermeden üreten bir şehir... Yerleşimin etrafında kendine has rahatlamayı da sağladığımızda ortaya daha huzurlu daha müreffeh bir yapı çıkıyor. Yani insanlar mahallesinde rahat ederse iş yerine de bu yansıyor onun da ülkeye faydası oluyor.”

“ŞEHİRLERİN DOĞRU HARİTASINI ÇIKARMAMIZ LAZIM”

İstihdam olmadığında şehirleri ayakta tutmanın oldukça zor olduğunu belirten Köken, dünyada artık üretirken insanların ortaya koyduğu özverinin de işin içine katıldığı bir sisteme geçildiğini vurguladı.

Köken, sözlerine şu ifadeler ile devam etti:

“Kalite sadece üretilen malda değil. İnsan merkezli üretim, insan merkezli şehirleşme, insan merkezli yapı. Bunların hepsinin merkezine insanı koymamız lazım. Çünkü yeryüzünü Allah insan için yaratmıştır.

İnsanı ziyan ederek değil, onu bütün hayatımızın katmanlarına işlediğimiz zaman ortaya çok daha mükellef ve müreffeh bir şehir ve insan yapısı çıkacaktır. İnsanı ihmal ederek kalkınmanın ve büyümenin ihtimali olmadığını dünyanın kaliteli ülkelerine baktığınızda görüyorsunuz.”

Programda mermerci esnafının kalifiye eleman konusunda yaşadıkları sıkıntılara da değinen Deniz Köken, mermercilik kursu açılmasını önerdi ve şunları söyledi:

“Biz eğitim verelim siz de çalıştırın. Benim gelir gelmez yapacak olduğum üç ana konu vardı. Biri buranın ticaret profili nereye gidiyor diye bir analiz yaptırmaktı. Bu şehir neyle kalkınır, üreten şehirler kapsamında biz neyi üretebiliriz bir düşünelim. Bu nedenle şehirlerin doğru haritasını çıkarmamız lazım.”